Gekon lamparci jest jaszczurką chętnie hodowaną w domowych terrariach. Przyczynami są zapewne: niekwestionowana uroda tego stworzenie, jego niewielkie rozmiary, niezbyt wygórowane wymagania oraz przyjazne usposobienie.
Gekon lamparci- charakterystyka
Gekon lamparci jest jaszczurką pochodzącą z gorących i suchych terenów Azji Środkowej. Żyje wśród skał i suchych traw, polując tam na owady i małe kręgowce.
Dorasta do 30 cm długości, z czego połowę stanowi masywny, segmentowany ogon, służący zwierzęciu do magazynowania zapasów tłuszczowych na czas głodu. Reszta ciała jest raczej drobna, z niezbyt wydatna głową o oczach wyposażonych w ruchome powieki. Na końcach palców zamiast przylg (jak u innych gekonów) znajdują się pazurki, pomagające we wspinaczce po skałach.
Ubarwienie gekona przypomina cętki lamparta, choć w sprzedaży można spotkać także inne odmiany barwne.
Hodowla w domowym terrarium
Gekon lamparci hodowla w domu nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga zapewnienie jaszczurce pewnych minimalnych warunków. Pierwszej kolejności należy pamiętać, że jest to zwierze pochodzące z ciepłego klimatu, więc w temperaturze pokojowej będzie mu zwyczajnie za zimno. Z tego powodu pierwszym elementem wyposażenie, który powinniśmy kupić do terrarium, jest grzałka lub inne urządzenie grzewcze.
Terrarium należy urządzić tak, żeby znajdowały się w nim strefy o różnej temperaturze: wyspa ciepła o temperaturze 35-40 stopni oraz rejony chłodniejsze, w których jednak temperatura nie powinna spadać poniżej 20 stopni.
Jeśli terrarium nie stoi w bardzo jasnym miejscu, trzeba również wyposażyć je w żarówkę i oświetlać terrarium przez 12 godzin na dobę.
Kolejnym bardzo ważnym elementem są kryjówki. Można kupić kryjówkę dla gekona w sklepie specjalistycznym, albo użyć w tym celu plastikowych rurek, pudełek lub czegokolwiek innego.
Codzienna opieka nad gekonem
Jaszczurki te wymagają karmienia żywymi owadami, najlepiej raz na 2-3 dni. Codziennie należy im wymieniać wodę na świeżą, oraz uprzątnąć z terrarium nieczystości. Poza tym gekon lamparci hodowla w domu nie wymaga dużych nakładów pracy i z pewnością poradzi sobie z nią nawet osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z gadami.