Jak wybrać płytę OSB?

Bez wątpienia płyty OSB należą do jednych z najpopularniejszych na rynku i trudno jest znaleźć osobę, która nie słyszałaby o takim rozwiązaniu. Trudno się temu dziwić, ponieważ płyty OSB dają wiele możliwości zastosowań, są trwałe oraz łatwo dostępne. Zakup płyty OSB nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Wystarczy dobry sklep internetowy bądź duży market budowlany, a płyta może szybko znaleźć się w twoim domu. Wybór płyty OSB to jedno zagadnienie, warto również zastanowić się nad miejscem, w którym taki materiał kupimy. Dobre sklepy budowlane są zazwyczaj dobrze zaopatrzone w takie płyty, jednak to oferta sklepów internetowych jest najbardziej aktualna, ponieważ bez wychodzenia z domu możesz kupić wysokiej jakości materiały w atrakcyjnej cenie, a do tego nie musisz martwić się o ich transport do domu.

Tradycyjna płyta osb jest chyba każdemu dobrze znana i każdy choć raz miał styczność z takim materiałem. Płyty OSB dostępne są w różnych rodzajach, które różnią się od siebie właściwościami. w zależności od tego, czego potrzebujesz oraz do czego będziesz wykorzystywał płytę, na taki rodzaj warto postawić. Dodatkowo, to szerokie spektrum zastosowań, o którym powiemy co nieco w poniższym tekście.

Co to jest płyta OSB?

Zanim przejdziemy do wyboru płyt OSB, należy powiedzieć kilka słów na temat ich budowy oraz czym one w zasadzie są. Każda płyta OSB zbudowana jest z długich wiórów sosnowych bądź świerkowych. Następnie wióry te klejone są przy pomocy syntetycznych żywic pod wysokim ciśnieniem. Płyta OSB ma porowatą powierzchnię – niektórzy decydują się na jej malowanie – niektórzy nie. To wszystko zależy od gustów, gdyż połączenie tego rodzaju powierzchni z farbą nie zawsze daje zadowalający efekt.

Rodzaje płyt OSB

Na rynku dostępne są płyty OSB1, OSB2, OSB3, OSB4. Im wyższy numer, tym płyta charakteryzuje się wyższą odpornoscią na działanie różnego rodzaju czynników. Dla przykładu płyty OSB3 jest odporana na działanie wilgoci oraz wody. Płyty OSB mogą być pokryte ognioodpornymi powłokami, przez co idealnie sprawdzają się jako poszycia dachowe, ściany i tym podobne w miejscach, gdzie występuje zagrożenie pożarowe.

Do czego można wykorzystać płyty OSB?

Płyty OSB to niezwykle szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim z tego rozwiązania korzystają budowlańcy. Z płyt OSB buduje się ściany, poszycia dachowe, a czasami nawet podłogi. Dzięki nim konstrukcje są stabilne i mogą służyć przez długi okres czasu. Płyty stosuje się również jako wykończenie wnętrz oraz do budowy unikatowych mebli. Budowanie mebli z płyt OSB nie jest skomplikowane, a sam materiał nie jest drogi dlatego początkujące osoby świetnie poradzą sobie z pierwszym kontaktem z nimi. Meble z OSB sprawdzają się we wnętrzach, ale głównie w spiżarniach, garażach, czy warsztatach.

Gdzie znajdę najlepsze płyty OSB?

Płyty OSB są łatwo dostępne i znalezienie odpowiednich produktów nie powinno stanowić większego problemu. Płyty są w dobrych sklepach internetowych, ale również w marketach budowlanych.