Jak wygląda czyszczenie dachu?

Bez względu na rodzaj pokrycia czy kąt nachylenia, dachy wymagają czyszczenia – jak każda inna powierzchnia. Są one narażone na działanie zanieczyszczeń pochodzących ze spalin, kurzu, pyłków i ptasich odchodów oraz pokrywają się porostami i mchem. Nie tylko nie jest to estetyczne, ale również wpływa na strukturę i trwałość poszycia. Jak w praktyce czyści się dachy?

Czym dostać się na dach?

Mycie powierzchni dachów płaskich wydaje się być mniej skomplikowane, ponieważ na takie dachy wygodniej jest się wspiąć i pracować na nich, oczywiście w odpowiedniej uprzęży. Jednak specjalistyczne firmy oferują także czyszczenie dachów pochyłych, które pomimo swojego nachylenia także pokrywają się zabrudzeniami. Wykorzystuje się do tego celu specjalne podnośniki koszowe, które są w stanie unieść pracownika na wiele metrów wzwyż i utrzymać go tam razem z całym osprzętem, gwarantując mu bezpieczeństwo pracy oraz wygodny dostęp do każdego fragmentu dachu.

W jaki sposób wykonuje się mycie dachu?

W zależności od konkretnych potrzeb oraz rodzaju pokrycia, można wykonywać mycie za pomocą samej wody o odpowiedniej miękkości – gwarantuje to brak osadów wapiennych i bardzo dobre zmywanie się nawet trudnych osadów. Można również rozrobić wodę z detergentem, który nie tylko zlikwiduje trudniejsze zabrudzenia, ale również zapobiegnie osadzaniu się nowych. W myciu powierzchni tego rodzaju wykorzystuje się myjki podciśnieniowe, którymi wygodnie jest operować pod różnymi kątami, dobierając ten najbardziej optymalny dla konkretnej powierzchni.

Mycie dachu wykonuje się wjeżdżając na podnośnik z myjką i rozpoczynając rozpylanie wody pod ciśnieniem od najwyższych partii dachu, aż po te najniższe. Robi się to fragmentami, dzięki czemu bardzo ciekawie widoczny jest rezultat prac. Takie prace wykonywane są bardzo szybko – wyczyszczenie nawet dużej powierzchni trudnego dachu może zająć maksymalnie kilka godzin, i zazwyczaj wykonuje to tylko jedna osoba zatrudniona do tego zlecenia. Aby zobaczyć, jaki efekt wizualny daje mycie dachu, warto zobaczyć filmy z takich prac – robią one ogromne wrażenie!