Jak wyjść z uzależnienia?

Uzależnienia mogą przybierać różne formy, ponieważ jest wiele rzeczy, od których obecności w swoim życiu człowiek jest w stanie się uzależnić. Praca nad sobą to bardzo trudne wyzwanie, i gdy podejmuje się go w pojedynkę, może być naprawdę ciężko. Jak wyjść z nałogu?

Nie powinieneś być z tym sam!

Gdy człowiek wpada w nałóg, cierpi nie tylko on sam, ale również jego otoczenie. Początkowo rodzina i przyjaciele zwykle namawiają osobę uzależnioną, aby w trosce o własne zdrowie i dobre relacje spróbowała samodzielnie wyjść z tej przykrej sytuacji. Tak naprawdę jednak samodzielna praca nad sobą jest skuteczna, ale tylko wtedy, gdy nie chcemy wpaść w nałóg. Gdy już jednak się w niego wejdzie, niezbędne jest sięgnięcie po pomocną dłoń, aby to na niej się wesprzeć.

Zaleca się, aby rodziny osób uzależnionych wspierały swoich bliskich w walce z nałogiem. Czasem może to być trudne, wymagać wielu wyrzeczeń i czynienia przykrych kroków. Jednym z nich jest na przykład wysłanie osoby uzależnionej na odwyk, co zwykle wiąże się z kilkutygodniowym rozstaniem i oporem z jej strony.

Jak pomóc uzależnionej osobie?

Osoby, które wpadają w nałóg muszą czuć, że nie pozostają same z tym problemem. Jednocześnie nie mogą wciągać bliskich w swoje uzależnienie. Nie mogą obarczać ich swoim problemem ani obwiniać za niego. Dlatego bliscy osoby uzależnionej także powinni udać się na terapię, na której nauczą się, jak postępować z ukochaną osobą, która spada w głąb uzależnienia.

Zaglądając na tę stronę https://oaza.sos.pl/ można poczytać wiele na temat uzależnień i tego, jak ważne jest uczęszczanie na specjalistyczną terapię dla osób uzależnionych. Warto uświadamiać osobie uzależnionej, że ośrodek leczenia uzależnień nie jest ostatecznością, dedykowaną degeneratom, tylko każdemu człowiekowi, który pragnie sobie pomóc i widzi realne szanse w swoim wyleczeniu. Uzależnienie jest chorobą, którą można i należy leczyć. Nie warto podejmować się tego samodzielnie, ponieważ zwykle nie odnosi to skutku. Jeśli masz problem z nałogiem – spotkaj się ze specjalistami, którzy pokierują Tobą i pomogą Ci uporać się z nim.