Jaki materac do spania? Piankowy, sprężynowy, lateksowy…

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego materaca do spania to niezwykle istotna kwestia. Powinien być on dopasowany do rozmiarów łóżka oraz do indywidualnych preferencji. Zły wybór materaca skutkuje szeregiem dolegliwości i bólami kręgosłupa. Dlatego, aby sobie tego zaoszczędzić, należy rozsądnie wybrać, przedstawiamy rodzaje materaców, które zapewnią przyjemne i wygodne spanie.

Oferta materacy jest bardzo zróżnicowana. Obok tradycyjnych materacy sprężynowych, pojawiły się również materace lateksowe, piankowe czy hybrydowe. W obliczu tak dużego wyboru ciężko jest podjąć decyzję o zakupie jednego tylko produktu. Aby dokonać właściwej selekcji, niezbędna jest choćby podstawowa wiedza z tego zakresu, dlatego to, jaki materac wybrać do spania podpowiada serwis madrex.pl, w którym znajdziesz pełny zbiór informacji na temat wypełnień materacy oraz ich zastosowań. Z poniższego zestawienia dowiesz się z kolei tego, jakie obecnie dostępne są rodzaje materacy, które idealnie spełniałby twoje wymagania.

Materac sprężynowy

To tradycyjny materac, którego podstawę stanowią sprężyny bonellowe. Tego typu materace charakteryzują się wysoką odpornością na odkształcenia, wykazują dużą progresywność oraz posiadają elastyczną powierzchnię. Najogólniej rzecz ujmując, oznacza to, że ich opór rośnie w miarę zwiększania siły nacisku na sprężyny. Niezależnie od masy ciała, materac jest wygodny i daje uczucie komfortu. Jego niezaprzeczalną zaletą jest przystępna cena oraz fakt, że utrzyma każdą, nawet największą siłę nacisku. Jest to idealna opcja dla osób nawet o bardzo dużej masie ciała.

Nowoczesna wersja materacy sprężynowych zakłada wypełnienie multipocket, w którym sprężyny są bardzo gęsto rozmieszczone. Dzięki temu uzyskuje się podłoże o jeszcze lepszej elastyczności, co w znacznej mierze przekłada się na komfort snu i wygodę podczas spania.

Materac piankowy

Tego typu materac cieszy się ogromną popularnością ze względu na różnorodne właściwości pianki umieszczonej w jego wnętrzu. Takie materace mają podobne właściwości co sprężynowe, z tą różnicą, że te piankowe charakteryzują się znacznie wyższą sprężystością oraz doskonałą wręcz elastycznością punktową. Na sam komfort snu wpływa zastosowanie w nich stref twardości, które idealnie współpracują ze wszystkimi partiami ciała równocześnie, nie powodując przy tym żadnych napięć mięśniowych. Pozwala to na pełną regenerację układu kostnego całego organizmu. Tego typu materace są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na odkształcenia niż ich sprężynowe odpowiedniki.

Materac termoelastyczny

Opiera się na reakcji na ciepło ludzkiego ciała oraz wywierany przez niego nacisk. W momencie położenia się na takim materacu dopasowuje się on do kształtu sylwetki, tworząc, jakby szyte na miarę, miejsce do odpoczynku eliminując wszelkiego rodzaju napięcia mięśniowe. Ciało, niezależnie od tego, jaką przybierze pozycję, dostaje indywidualnie wyprofilowane podłoże podtrzymujące każdą jego partię i pozwalając na pełne rozluźnienie. Tego typu materace polecane są szczególnie osobom cierpiącym z powodu różnych schorzeń kręgosłupa oraz tym będącym w trakcie rehabilitacji czy zmuszonym do przebywania w pozycji leżącej.

Materac lateksowy

Również tego rodzaju materac charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Wykazuje niezwykłą sprężystość oraz wysoką antyalergiczność i higieniczność. Nie jest zatem tajemnicą, że idealnie sprawdzą się w łóżku alergików, a z racji łatwego utrzymania higieny i dobrej wentylacji wewnątrz wypełnienia, będą znakomitym rozwiązaniem dla niemowląt i małych dzieci. Będzie to szczególnie dobry wybór dla tych, osób, które są wrażliwe na kurz, pleśń, grzyb czy roztocza.