Oświetlenie w kuchni

Kuchnia to dosyć problematyczne pomieszczenie jeśli chodzi o dobór odpowiedniego oświetlenia. Dużo miejsca zajmują przede wszystkim szafki naścienne, często umieszczone dosyć nisko nad blatami roboczymi. Wiele kuchni jest również niewielkich rozmiarów, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę wszechobecne bloki z wielkiej płyty. W takich wypadkach najlepiej sprawdzi się oświetlenie akcentowe.

Jak zastosować takie oświetlenie w kuchni?

Ten typ oświetlenia świetnie sprawdzi się w przestrzeni pod szafkami a nad blatami roboczymi. Punktowe światło świetnie sprawdzi się w tym miejscu, bo jest ono zazwyczaj mocno zaciemnione, z jednej strony przez otaczające je meble, z drugiej my sami zasłaniamy dopływ zewnętrznego światła pracując przy blacie. Oświetlenie akcentowe zda egzamin także nad kuchenką. Możemy je nieraz wmontować na przykład w okap odciągający opary z gotujących się garnków.

Więcej przestrzeni dzięki światłu lamp

Stosując oświetlenie punktowe mamy także możliwość elastycznego kształtowania przestrzeni w naszej kuchni. Odpowiednio rozmieszczone lampy ze światłem skierowanym w prawidłowym kierunku mogą w łatwy i tani sposób wizualnie powiększyć małe pomieszczenie lub sprawić, że duże, toporne meble będą wydawały się mniejsze i lżejsze.

Światło w szafkach

Wygodnym rozwiązaniem jest też zainstalowanie małych lampek w przeszklonych witrynach szafek kuchennych. Nada to kuchni nie tylko głębi i optycznie pogłębi pomieszczenie ale będzie też wygodnym rozwiązaniem w dużych, głębokich szafkach.