Podstawowe informacje – pielęgnacja hortensji

Hortensja Ogrodowa

Nadchodzi wielkimi krokami czerwiec, czyli idealny miesiąc aby zasadzić hortensję, jednak kiedy już zamierzamy faktycznie zabrać się za upiększanie naszego ogrodu, bądź balkonu taką rośliną, musimy znać i pamiętać o kilku istotnych informacjach.
Zacznijmy od tego, że hortensja to jest roślina wieloletnia, kolor kwiatu, w tym przypadku hortensji ogrodowej może być różny – czerwony, różowy, biały, niebieski czy też fioletowy.

Jeżeli chcemy uzyskać kolor fioletowy, lub niebieskawy, musimy obniżyć odczyn gleby, jednak miejmy w pamięci, że przy wyższym PH gleby roślina uzyska czerwony kolor.
Hortensja może uzyskać do 1,5m wysokości, mrozoodporność hortensji jest na niskim poziomie, co w efekcie może nastąpić taka sytuacja, że roślina nie zakwitnie.
Pamiętajmy, aby zakrywać roślinę na zimę.

Hortensja ogrodowa rośnie na pędach zeszłorocznych. Jeśli chodzi kwiatostany to usuwamy tylko te które są przekwitnięte, a także możemy pozbyć się słabych gałązek.
Podlewanie rośliny jest ogromnie ważnym elementem, róbmy to tak, by gleba była wilgotna zwłaszcza kiedy hortensja kwitnie.

Hortensja Krzewiasta

Hortensja krzewiasta jest pewnego rodzaju przeciwieństwem do hortensji ogrodowej, dlaczego?
Zacznijmy od podstawowej kwestii jaką jest to, że hortensję krzewiastą, najlepiej jest przycinać co roku w marcu, jeszcze wtedy, kiedy nie rozwijają liści. Podobnie jak hortensja bukietowa – kwitnie na pędach tegorocznych, co jest właśnie przeciwieństwem hortensji ogrodowej, która kwitnie na pędach zeszłorocznych.
Jeśli chodzi o cięcie to najkorzystniejsze będzie to przeprowadzone na wysokości 15-30cm nad ziemią.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa nie lubi cięcia i znacznie lepiej się czuje na stanowisku półcienistym, lub całkowicie słonecznym.
Hortensja bukietowa, bardzo lubi gdy gleba jest żyzna, próchnicza i stale lekko wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie PH.

Więc jeśli zastanawiamy się jak pielęgnować hortensje, tutaj mamy odpowiedź na każdy rodzaj.
Ważne jest aby umieć odróżnić przykładowo hortensję ogrodową od bukietowej.