Pora na podróż do Azji Południowo-Wschodniej

Jeżeli planujesz wakacje w Azji Południowo-Wschodniej, na pewno zastanawiasz się, który miesiąc będzie najlepszy na taką podróż. Oto krótki przewodnik po pogodzie w tym rejonie.

Tajlandia, Indonezja, Malezja kiedy jechać

W Azji Południowo-Wschodniej nie spotkamy czterech pór roku. Tutaj rok dzieli się na dwie pory – monsunową i poza monsunową. Zasadniczo różnią się one ilością opadów. W porze monsunowej, która trwa zazwyczaj od kwietnia do października, musimy liczyć się z intensywnymi deszczami i burzami. Nie trwają one jednak długo. Nawet gdy złapie nas ulewa, szybko wyschniemy, bo temperatury są bardzo wysokie. Dlatego w czasie wiosenno-letnim warto udać się na wschodnie wybrzeże, na przykład Malezji. Znajdziemy tam piękne, czyste plaże, które zachęcają do opalania. Ten okres jest również odpowiedni dla amatorów nurkowania, bo najlepsze rafy koralowe znajdziemy właśnie na wschodzie.
Na zwiedzanie lepsza będzie pora sucha, czyli okres od listopada do marca. Temperatury nadal są wysokie, rzadko spadają poniżej 20 stopni, a szanse na intensywny deszcz są dużo mniejsze. Dlatego, jeżeli chcemy zobaczyć Bangkok czy Kuala Lumpur, zdecydujmy się na podróż w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać również o tym, że niektóre z krajów w tym rejonie, to kraje muzułmańskie. Wymaga się w nich większego konserwatyzmu w stroju, na przykład zakrywania ramion. Wyruszając na wczasy, zabierzmy ze sobą ubranie z dłuższym rękawem i spodnie lub spódnicę za kolano. Najlepiej sprawdzą się jasne, przewiewne materiały. Ochronią nas także przed owadami.
Azja Południowo-Wschodnia charakteryzuje się wysokimi temperaturami powietrza. Nawet w czasie opadów łatwo o poparzenia słoneczne. Nie zapomnijmy więc o filtrze słonecznym z wysokim faktorem. Pamiętajmy również o częstym nawadnianiu się. Lepiej jednak korzystać z napojów butelkowanych, bo woda z kranu często nie nadaje się do picia.
Piękna pogoda przez cały rok sprawia, że wybór Indonezji, Malezji czy Tajlandii na miejsce wakacyjnych wojaży jest dobrym pomysłem. Nawet pora monsunowa ma swoje uroki, a krótkotrwałe deszcze przynoszą ochłodę od upałów.