Rybki morskie w akwarium.

Nemo to piękna, kolorowa i zadziwiająca rybka znana z popularnego filmu dla dzieci. Otóż w naturze występuje ona jak najbardziej i jest równie piękna i jeszcze bardziej kolorowa. No może różnica jest taka, że w naturze nie zdarza się, żeby chciała wyruszyć w długa podróż. Po prostu żyje sobie w przyjaznym środowisku wraz z cała rodziną z przyjacielem na dobre i na złe.

Przyroda w technikolorze

Jak rybka Nemo gatunek w akwarium sobie poradzi? Jest to rybka morska, gatunek nazwana błazenkiem. Jest dość zadziornym gatunkiem, aczkolwiek bardzo ciekawym, ze względu na sposób ubarwienia. Silnie czerwony kolor pokrywający prawie całe ciało młodego osobnika. Ubarwienie może się zmieniać wraz z wiekiem. Rybka ze względu na to, że w naturze jest słabym pływakiem, jest stosunkowo łatwa w hodowli w akwarium. Jako młoda rybka może przebywać początkowo bez ukwiału, ale z upływem czasu jest on niezbędny. Jeśli w akwarium nie będzie ukwiału rybka sama go sobie znajdzie. W odpowiednich warunkach można rybkę rozmnożyć w warunkach sztucznych.

Rozmnażanie

Ciekawa właściwością tego gatunku jest dymorfizm płciowy. Jeżeli w stadzie brakuje samca, to jedna z samic się nim po prostu stanie. Bardzo nowoczesna rybka. W akwarium umieszczamy minimum dwa osobniki. Lepiej mieć niewielkie stado czyli pięć lub sześć rybek. Największa stanie się samicą , a druga co d wielkości będzie samcem dominującym. Ryby składają ikrę na twardym podłożu, starannie oczyszczonym (przez ryby). W trakcie tarła samica składa odo dwieście do trzystu jajeczek. Czyli są to zwierzęta jajorodne. Aby doprowadzić do tarła należy lekko podnieść temperaturę wody w akwarium i wydłużyć czas oświetlania do koło czternastu godzin dziennie. Co do zasady ikra zajmują się rodzice. Po około tygodniu wykluwa się narybek. Jeżeli rozmnażamy rybki w akwarium to narybek należy odłowić i przełożyć do zaciemnionego zbiornika. Zbiornik powinien być duży, około dwieście litrów. Młode błazenki karmić pokarmem żywym od razu po urodzeniu. Ważne, aby pokarm podawany w początkowej fazie rozwoju był świeży. Po około dwóch tygodni należy wprowadzić dodatkowy pokarm dla narybku.