Wnętrza niskoemisyjne: Jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji w aranżacji wnętrz

Świadomość szkodliwego wpływu substancji chemicznych na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne w ostatnich latach znacznie wzrosła. Problemem są również aranżacje wnętrz, w których używane są liczne materiały i produkty, które ostatecznie emitują różnego rodzaju toksyny.

Oto kilka wskazówek, jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji w aranżacji wnętrz.

1. WYBIERAJ EKOLOGICZNE MATERIAŁY
W kwestii wyboru materiałów na pierwszym miejscu powinna być ekologia i zdrowie. Warto szukać certyfikatów takich jak FSC, GS, EU Ecolabel, OEKO-TEX, które gwarantują niską emisję substancji szkodliwych.
Podczas wyboru produktów do malowania, lakierowania lub impregnacji należy unikać substancji chemicznych takich jak formaldehyd czy toluen.

2. UNIKAJ CHEMICZNYCH ŚRODKÓW CZYSTOŚCI
Wiele popularnych środków czystości to bomba chemiczna dla naszego zdrowia. Warto zastąpić je produktami naturalnymi takimi jak ocet, soda, cytryna czy sól.

3. MATERIAŁY O NISKIEJ EMISJI
Jeśli nie możesz zrezygnować ze szkodliwych materiałów, wybieraj te o niskiej emisji. Tego rodzaju produkty często posiadają certyfikaty oznaczające ich bezpieczeństwo.

4. WENTYLACJA
Wentylacja pomieszczeń jest niezwykle istotna w ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. W oknach montujemy wentylatory bądź wykorzystujemy specjalne systemy wentylacyjne. Najlepiej otwierać okna na przeciwległych stronach, co sprzyja przewietrzaniu.

5. DONOSZENIE ŚWIADOMOŚCI
Najważniejsze jest donoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z używaniem szkodliwych materiałów. Warto edukować swoich najbliższych oraz szukać w internecie odpowiednich informacji, które pomogą w wyborze bezpiecznych produktów.