Płyty szelakowe a winylowe – czym się różnią?

Mimo upływu lat muzyka odtwarzana na gramofonie wciąż zyskuje nowe rzesze fanów, a koneserzy poszukują nietuzinkowych propozycji i płyt, które przeniosą ich w niezapomnianą podróż w czasie. Do popularnych rodzajów nośników należą tu znane i lubiane winylowe oraz ich poprzedniczki, płyty szelakowe, trudno dostępne i coraz rzadziej zachowane w dobrym stanie.

Szelak, w przeciwieństwie do winylu, jest substancją o pochodzeniu naturalnym. Płyta szelakowa tworzona jest na bazie żywicy z wydzieliny owadów, winyl zaś jest pochodzenia sztucznego, jako wytwór fabryczny z polichlorku winylu. Szelaki mają też szersze rowki na powierzchni, a przede wszystkim są bardziej kruche, tym samym narażone na trwałe uszkodzenia.

Różne rodzaje płyt gramofonowych na przestrzeni dekad

Płyty szelakowe były jednymi z pierwszych, jakie podbiły serca melonanów na całym świecie. Od lat 20 tych ubiegłego stulecia święciły triumfy w domach przedsiębiorców, intelektualistów, arystokracji oraz środowisk artystycznych. W przeciwieństwie do swoich konkurentek, płyt winylowych, muszą one być odtwarzane z prędkością 78 obrotów na minutę.

Większość płyt winylowych wymaga odtwarzania z prędkością 45 obrotów na minutę. Winyle produkowane są do dziś na masową skalę, stąd też ich różnorodność oraz trzy standardowe rozmiary, czyli 7”, 10” oraz 12”, w zależności od średnicy i długości nagrań.

Kup unikatowe szelaki na dogramofonu.pl.

Unikatowe płyty szelakowe i winylowe znajdziesz na platformie zakupowej dogramofonu.pl. To miejsce, gdzie trafiają najlepsze muzyczne kąski z Polski i całego świata. Za pomocą intuicyjnej wyszukiwarki znajdziesz interesujące, nietuzinkowe tytuły, wykonawców, a także profesjonalny sprzęt do odtwarzania, jak gramofony czy patefony, nowoczesne lub z epoki.

U nas możesz wędrować po pchlim targu bez wychodzenia z domu. Na dogramofonu.pl wyszukasz stare i nowe płyty winylowe oraz szelakowe, a jeśli nie znajdziesz pożądanych tytułów, skontaktuj się z nami, dotrzemy do odpowiednich egzemplarzy.